Smrť mozgu a starostlivosť o darcu orgánov
Darcovsko transplantačný program lekárska procedúra pozostávajúca zo série presne stanovených krokov, ktorými sa transformujú orgány pacientov so smrťou mozgu na orgány vhodné na transplantáciu začína identifikáciou darcu a končí transplantáciou orgánu. V prezentácii sú priblížené kategórie darcov, darca po smrti mozgu s bijúcim srdcom, darca s nebijúcim srdcom DCD, žijúci darca orgánov.
Interná medicína 4 pre študentov Všeobecného lekárstva
Vyšetrovacie metódy v reumatológii. Reumatoidná artritída. Ankylozujúca spondylartritída, reaktívne artritídy, psoriatická artitída, enteropatické artritídy. Vaskulitídy. Systémové ochorenia spojiva (SLE, systémová skleróza, dermatomyozitída, polymyozitída, zmiešané ochorenia spojiva). Imunita. Autoimunita. Imunodeficitné stavy - vrodené a získané. Alergické ochorenia. Metabolické artropatie. Dnavá artitída. Osteoporóza a osteomalácia. Poruchy vnútorného prostredia.Vyšetrovacie metódy v nefrológii. Akútne a chronické zlyhanie obličiek. Dialyzačná liečba, transplantácia. Akútne a chronické glomerulonefritídy. Nefrotický syndróm. Diferenciálna diagnostika proteinúrie. Tubulointersticiálne nefropatie. Nefrolitiáza.
Chirurgická liečba morbídnej obezity
Obezita predstavuje vážny medicínsky problém so závažnými sociálnymi a ekonomickými následkami. Odhadované náklady na liečbu obezity predstavujú 2 % až 7 % celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť na celom svete. Ľudia s BMI vyšším ako 30 kg/m2 majú 50 % vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí majú hodnoty BMI v norme. Konzervatívna liečba obezity v sebe zahŕňa diétne programy, pohybový režim, behaviorálnu terapiu a farmakoterapiu. Napriek tomu, dlhodobá účinnosť konzervatívnej liečby je obmedzená a neudržateľná.
Interná medicína 6 pre študentov Všeobecného lekárstva
Problémové vyučovanie s diferencialne diagnostickým prístupom k jednotlivým chorobám v rámci pododborov a zvládnutie problematiky akútnych stavov v jednotlivých pododboroch. Paraneoplastický syndróm,Synkopy – diferenciálna diagnostika. Šok.Fokálna infekcia a sepsa. Febrility – diferenciálna diagnostika v internej medicíne.Diferenciálna diagnostika bolesti na hrudníku.Diferenciálna diagnostika opuchov v internej medicíne.Diferenciálna diagnostika žltačiek. Poškodenie pečene alkoholom.Imunodeficitné stavy. Imunoreštauračná, imunosupresívna a imunostimulačná liečba – indikácie vo vnútornom lekárstve.Poruchy acidobázickej rovnováhy.Lekárska genetika v klinickej praxi.
Poruchy príjmu potravy, poruchy spánku, problematika suicídií, stigmatizácia v psychiatrii
V tejto prednáške pojednávame o poruchách príjmu potravy, poruchách spánku, problematike suicídií a stigmatizácii v psychiatrii. Poruchy príjmu potravy, skrátene PPP, sú zaraďované k psychickým poruchám. Prejavujú sa nezdravým prístupom k jedlu a abnormálnymi stravovacími návykmi, ktoré sú pre organizmus škodlivé. Etiológia je rôznorodá: psychický faktor, dosiahnutie „ideálu“ krásy, ochorenia tráviacej sústavy, genetická predispozícia, ženské pohlavie, okolité prostredie a mnohé iné.
Psychológia a medicínska komunikácia - prednášky pre študentov Všeobecného lekárstva
Prednášky v slovenskom jazyku aktualizované od akad. roka 2023/2024 sú určené pre poslucháčov odboru Všeobecné lekárstvo v 3. ročníku. Obsahujú teoretické poznatky, ako aj prakticky využiteľné informácie v praxi lekárov, na ktoré nadväzujú praktické cvičenia z tohto predmetu. Prednášky zahŕňajú témy komunikácie, profesionálneho vzťahu a kooperácie lekára a pacienta, psychológie osobnosti v norme a patológii, ďalej témy duševných porúch a možností ich liečby, psychológie návykov, psychologického stresu a psychosomatiky, či psychológie emócií v norme a patológii.
Patofyziológia I - vybrané prednášky pre všeobecné a zubné lekárstvo
Cieľová webová lokalita obsahuje prednáškové súbory pre študentov všeobecného a zubného lekárstva z predmetu Patologická fyziológia I (etiológia, patogenéza...). Genetika, dedičnosť a dedičné ochorenia, vrodené poruchy metabolizmu, poruchy výživy, obezita, poruchy metabolizmu vody a elektrolytov, patofyziológia bolesti, diseminovaná intravaskulárna koagulácia, horúčka, akútny zápal, chronický zápal, stres, poruchy vedomia, šok - mikrocirkulačné zlyhanie, kritické vyústenie zápalu (SIRS, CARS, MARS, MODS), nádory, edémy.
Psychológia a medicínska komunikácia - prednášky pre študentov Zubného lekárstva
Prednášky v slovenskom jazyku aktualizované od akad.roka 2023/2024 sú určené pre poslucháčov odboru Zubné lekárstvo v 2. ročníku. Obsahujú poznatky teoretické, ako aj prakticky využiteľné pri stomatologickom ošetrení a nadväzujú na ne cvičenia z tohto predmetu. Prednášky zahŕňajú témy komunikácie, profesionálneho vzťahu a kooperácie zubára a pacienta, psychológie osobnosti v norme aj patológii, ďalej témy duševných porúch a možností ich liečby, dentálneho zdravia a psychológie návykov, psychologického stresu, či psychológie emócií v norme a patológii.
Vybrané prednášky a semináre z rádiodiagnostiky
Komentované záznamy praktických seminárov, ktoré slúžia ako pomôcka/poznámky k jednotlivým seminárom popri štúdiu odporúčanej literatúry. Sú určené študentom všeobecného aj zubného lekárstva pre štúdium predmetu rádiodiagnostika. Spracovávajú jednotlivé zobrazovacie modality a ich aplikáciu pre konkrétne indikácie.
Neurológia pre odbor Ošetrovateľstvo
Príspevok obsahuje súbor on-line prednášok z predmetu Neurológia určených pre študentov denného štúdia bakalárskeho študijného odboru Ošetrovateľstvo. Prednášky majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál pre štúdium jednotlivých tém neurológie, tak ako sú obsiahnuté v učebnej osnove predmetu.