Vzdelávacie weby

Patofyziológia I - vybrané prednášky pre všeobecné a zubné lekárstvo

Autor: Roman Beňačka, a kolektív

anotačný obrázok

Cieľová webová lokalita obsahuje prednáškové súbory pre študentov všeobecného a zubného lekárstva z predmetu Patologická fyziológia I (etiológia, patogenéza...). Genetika, dedičnosť a dedičné ochorenia, vrodené poruchy metabolizmu, poruchy výživy, obezita, poruchy metabolizmu vody a elektrolytov, patofyziológia bolesti, diseminovaná intravaskulárna koagulácia, horúčka, akútny zápal, chronický zápal, stres, poruchy vedomia, šok - mikrocirkulačné zlyhanie, kritické vyústenie zápalu (SIRS, CARS, MARS, MODS), nádory, edémy.

Kľúčové funkcie programu - Epi Info 7.2

Autor: Viera Lovayová, Kvetoslava Rimárová

anotačný obrázok

Epi info, je súbor ľahkých softvérových nástrojov ktoré, prinášajú epidemiologickú informovanosť, funkčnosť bez zložitosti alebo vysokých nákladov a podnikateľských aplikácií. Softvérový balík zahŕňa všetky základné aspekty možností štúdia zdravotného stavu populácie, zavedenia epidemiologických štúdií a ich metodík, sledovania jednotlivých parametrov a zdravotných determinantov a ich vplyvu na zdravotný stav človeka najmä v zmysle civilizačných – neinfekčných ochorení. Edukačný materiál zahŕňa dve témy - Epidemiologické štúdie a kľúčové funkcie programu Epi Info ako aj modelové situácie pri riešení spracovania údajov pomocou tohto voľne šíriteľného softvéru. Tento výukový materiál je v rámci vzdelávania zahrnutý do odborov vyučovaných na ÚVZaH LF UPJŠ. V rámci pregraduálneho vzdelávania je e-learningové vzdelávanie ťažiskovou pedagogickou jednotkou pre odbor „verejné zdravotníctvo“.

Webcasting a vzdelávanie

Autor: Jaroslav Majerník, Gabriel Petráš

anotačný obrázok

Množstvo informácií spracovávaných v zdravotníckych zariadeniach neustále narastá. Vďaka možnostiam ponúkaných modernými informačnými a komunikačnými technológiami je, na rozdiel od papierovej či tlačenej dokumentácie, ich spracovanie rýchlejšie, efektívnejšie a priestorovo nenáročné. Procesy súvisiace so zdravotníckymi aktivitami, službami a systémami, vykonávanými na diaľku pomocou informačných a komunikačných technológií, sú realizované za účelom podpory globálneho zdravia, prevencie a zdravotnej starostlivosti, riadenia zdravotníctva či zdravotníckeho výskumu, ale aj vzdelávania. Jednou z možností podpory vzdelávania je využitie webcastingu.

WikiSkripta

Autor: Jaroslav Majerník, Martin Vejražka

anotačný obrázok

WikiSkripta sú ďalším z nástrojov pre tvorbu a zdieľanie medicínskych výučbových textov, ktoré vznikajú v rámci spolupráce siete lekárskych fakúlt MEFANET. WikiSkripta využívajú technológiu wiki, ktorá poskytuje široké možnosti pre spoluprácu autorov z rôznych pracovísk. Do tvorby učebných textov sa tak môžu zapájať pedagógovia, externí spolupracovníci ale aj študenti, ktorí vo WikiSkriptách získavajú novú podporu vzdelávania.

Centrálna brána MEFANET

Autor: Jaroslav Majerník

anotačný obrázok

Centrálna brána projektu MEFANET zastrešuje edukačné portály lekárskych fakúlt Českej a Slovenskej republiky. Jednotlivé portály sú inštalované lokálne na fakultách zúčastnených v projekte MEFANET a ich správa je výhradne na príslušnej fakulte. Centrálna brána umožňuje študentom vyhľadávať študijné materiály na všetkých lekárskych fakultách, pričom umožnenie prístupu k týmto materiálom záleží iba na rozhodnutí autora.