Webcasting a vzdelávanie
Množstvo informácií spracovávaných v zdravotníckych zariadeniach neustále narastá. Vďaka možnostiam ponúkaných modernými informačnými a komunikačnými technológiami je, na rozdiel od papierovej či tlačenej dokumentácie, ich spracovanie rýchlejšie, efektívnejšie a priestorovo nenáročné. Procesy súvisiace so zdravotníckymi aktivitami, službami a systémami, vykonávanými na diaľku pomocou informačných a komunikačných technológií, sú realizované za účelom podpory globálneho zdravia, prevencie a zdravotnej starostlivosti, riadenia zdravotníctva či zdravotníckeho výskumu, ale aj vzdelávania. Jednou z možností podpory vzdelávania je využitie webcastingu.
Bezpečnosť práce s počítačom
Pri práci s počítačom je potrebné chrániť sa pred rôznymi negatívnymi vplyvmi. Ochranné opatrenia je možné vykonávať vo viacerých oblastiach. Základnou zásadou by však malo byť sledovanie vlastného zdravotného stavu. Je dôležité si uvedomiť, že aj malé bolesti (chrbtica, ramená, očí a pod.) môžu viesť k závažným poškodeniam. Predísť týmto problémom je možné napríklad správnym sedením pri počítači. Na druhej strane, zdravotné problémy a stavy, ktoré im predchádzajú, výrazne ovplyvňujú výkon pracovníkov.
MEFANET 2010
Vzdelávacia sieť lekárskych fakúlt MEFANET organizovala konferenciu MEFANET 2010. Štvrtý ročník konferencie, tradične zameranej na rozvoj výučby lekárskych disciplín pomocou moderných informačných technológií sa uskutočnil v dňoch 24. – 25. 11. 2010 v Brne, Hotel Voroněž I. MEFANET 2010 ponúkol priestor pre výmenu skúseností pedagógov a študentov lekárskych a zdravotníckych odborov s odborníkmi z oblasti zdravotníckej informatiky a elektronickej podpory výučby. Okrem tém akými sú eLearning, telemedicína či moderné informačné a komunikačné technológie, bola tohtoročná konferencia zameraná aj veľmi konkrétne na elektronickú podporu výučby v morfologických odboroch medicíny. Motto konferencie bolo "eLearning v pre- a postgraduálnom štúdiu anatómie, histológie a embgyológie človeka.
WikiSkripta
WikiSkripta sú ďalším z nástrojov pre tvorbu a zdieľanie medicínskych výučbových textov, ktoré vznikajú v rámci spolupráce siete lekárskych fakúlt MEFANET. WikiSkripta využívajú technológiu wiki, ktorá poskytuje široké možnosti pre spoluprácu autorov z rôznych pracovísk. Do tvorby učebných textov sa tak môžu zapájať pedagógovia, externí spolupracovníci ale aj študenti, ktorí vo WikiSkriptách získavajú novú podporu vzdelávania.
MEFANET 2009
Vzdelávacia sieť lekárskych fakúlt MEFANET usporiadala konferenciu MEFANET 2009. Tretí ročník konferencie, tradične zameraný na rozvoj výučby lekárskych disciplín pomocou moderných informačných technológií sa konal v dňoch 25. – 27. 11. 2009 v Brne, Hotel Voroněž I. MEFANET 2009 ponúkol priestor pre výmenu skúseností pedagógov a študentov lekárskych a zdravotníckych odborov s odborníkmi z oblasti zdravotníckej informatiky a elektronickej podpory výučby. Okrem tém akými sú e-learning, telemedicína či moderné informačné a komunikačné technológie, bola tohtoročná konferencia zameraná aj veľmi konkrétne na elektronickú podporu výučby v odbore onkológia.
Vzdelávacia sieť MEFANET je zastrešená spoločnou zmluvou
Podpisy dekanov všetkých desiatich českých a slovenských lekárskych fakúlt nájdeme pod dohodou o vzdelávacej sieti MEFANET (MEdical FAculties NETwork). Projekt zahájený v roku 2007, ktorý si kladie za cieľ uľahčiť komunikáciu a zdieľanie vzdelávacích materiálov pre študentov medicíny, lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov, tak teraz dostáva oficiálnejší rámec.
Seminár o autorskom práve
Dňa 3. marca 2009 sa o 14:00 na 1. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe konal seminár o autorskom práve. Seminár bol organizovaný pod záštitou dekana 1. lekárskej fakulty UK prof. MUDr. Tomáša Zimu, DrSc., MBA a bol vedený JUDr. Irenou Holcovou. Prenášaný bol on-line formou aj na ostatné lekárske fakulty ČR a SR zapojené do vzdelávacej siete MEFANET. Pozornosť seminára bola venovaná hlavne otázkam o používaní autorských diel v e-learningu a novinkám súvisiacim so vznikom českej verzie Creative Commons.
Centrálna brána MEFANET
Centrálna brána projektu MEFANET zastrešuje edukačné portály lekárskych fakúlt Českej a Slovenskej republiky. Jednotlivé portály sú inštalované lokálne na fakultách zúčastnených v projekte MEFANET a ich správa je výhradne na príslušnej fakulte. Centrálna brána umožňuje študentom vyhľadávať študijné materiály na všetkých lekárskych fakultách, pričom umožnenie prístupu k týmto materiálom záleží iba na rozhodnutí autora.