Bezpečnosť práce s počítačom

Pri práci s počítačom je potrebné chrániť sa pred rôznymi negatívnymi vplyvmi. Ochranné opatrenia je možné vykonávať vo viacerých oblastiach. Základnou zásadou by však malo byť sledovanie vlastného zdravotného stavu. Je dôležité si uvedomiť, že aj malé bolesti (chrbtica, ramená, očí a pod.) môžu viesť k závažným poškodeniam. Predísť týmto problémom je možné napríklad správnym sedením pri počítači. Na druhej strane, zdravotné problémy a stavy, ktoré im predchádzajú, výrazne ovplyvňujú výkon pracovníkov.

Stále širší rozsah využívania informačných technológií má veľmi rozsiahle dôsledky na celú spoločnosť. Avšak, vplyv informačných technológií nie je vždy len pozitívny. IT ohrozujú pracovné miesta, urýchľujú mocenské a ekonomické zmeny, vyžadujú vyššiu prispôsobivosť a čo je najhoršie, môžu poškodiť aj zdravie tých, ktorí ich pravidelne používajú. Preto je potrebné aj pri práci s počítačom dbať o svoje zdravie. Aby sme predišli zdravotným problémom, je potrebné dodržiavať určité pravidlá a zásady. Tejto problematike sa venuje ergonómia. Jedná sa o vednú disciplínu, ktorá sa zaoberá výkonnosťou pracujúcich a prispôsobovaním pracovných prostriedkov a pracovného prostredia ich vlastnostiam a potrebám. Pri práci s počítačom by sme taktiež nemali zabúdať na ochranu životného prostredia.

Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
 Bezpečnosť práce s počítačom 14.3.2008 369.53 KB registrovaný používateľ Creative Commons License

4-D hodnotenie:

typ
Skripta a návody
typ
Edukačné weby a atlasy
typ
Digitálne video
typ
Prezentácie a animácie
typ
Obrazový materiál – kazuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované
level
Základná úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Špecializačná úroveň
level
Komplexná úroveň
   

Hodnocení

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...
%
počet používateľov, ktorí už hodnotili: 1
20.0 %
rating
používateľské hodnotenie
hodnotiť

Predmety/kurzy

Creative Commons LicenseObsah článku podlieha licencii Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko