Chémia dentálnych materiálov - Prednášky
Predmet Chémia dentálnych materiálov obsahuje vybrané kapitoly zo všeobecnej, anorganickej a fyzikálnej chémia. Výučba je zameraná najmä na úvod do štúdia chemických vlastností materiálov bežne používaných v zubnom lekárstve. Prednášky sú zamerané na vybrané časti štúdia kovov, vrátane ušľachtilých kovov a ich zliatin. Ďalej sa pozornosť sústreďuje na keramické materiály, na dentálne cementy, ako aj na polymerizáciu a látky vznikajúce polymerizáciou a používané v stomatológii na výplňové aj protetické účely. Informácie o dentálnych materiáloch, pomocných dentálnych materiáloch, ako aj o význame polymerizácie v zubnom lekárstve sú pre budúcich zubných lekárov kľúčové.
Chémia dentálnych materiálov - Návody a protokoly na praktické cvičenia
Praktické cvičenia z Chémie dentálnych materiálov sú súborom experimentálnych cvičení určených pre lepšie pochopenie učiva. Praktické experimentálne úlohy umožňujú študentom oboznámiť sa so základnými výpočtami a s chemickými vlastnosťami materiálov bežne používaných v zubnom lekárstve. Prispievajú k lepšiemu pochopeniu vlastností napr. hydroxyapatitu, korózie kovov a ďalších vlastností prvkov obsiahnutých v dentálnych materiáloch. Samostatná pozornosť je venovaná zubnej sadre – jej príprave a vlastnostiam. Návody a protokoly na praktické cvičenia sú usporiadané do týždňov podľa náplne a obsahujú teoretický úvod, ako aj experimentálne postupy pre každé cvičenie.
Lekárska chémia - Prednášky pre študentov všeobecného lekárstva
Predmet Lekárska chémia zahŕňa vybrané kapitoly zo všeobecnej, anorganickej, fyzikálnej a organickej chémie. Významnou mierou sa výučba sústreďuje na bioorganickú chémiu. Vedomosti z tejto tzv, statickej biochémie sú nevyhnutným predpokladom úspešného a efektívneho štúdia lekárskej biochémie. Poznanie štruktúry a funkcie chemických látok a zlúčenín, ako aj ich vzájomných interakcií a tiež faktorov, ktorými je možné tieto interakcie ovplyvniť, je pre budúceho lekára veľmi dôležité, nakoľko sa vo svojej praxi s nimi stretáva každodenne.
Návody na praktické cvičenia z lekárskej biochémie pre študentov Všeobecného lekárstva
Praktické cvičenia z lekárskej biochémie obsahujú návody na praktické cvičenia - protokoly, ktoré študenti budú využívať pri práci v laboratóriu počas jednotlivých praktických cvičení v priebehu zimného (ZS) a letného semestra (LS). Návody sú koncipované v súlade s aktuálnym plánom výučby pre jednotlivé týždne semestra (ZS, LS). Obsahujú stručný teoretický úvod, postup práce a miesto pre záznam pozorovaní a meraní. Po vykonaní experimentu študenti v závere získané výsledky vyhodnotia a zaradia jednotlivé merania do celkového kontextu.
Lekárska chémia - Príklady a výpočty
V klinickej praxi budúcich lekárov je dôležité správne dávkovanie jednotlivých liečiv a diagnostík podľa rôznych kritérií, ako sú napr. hmotnosť, funkcia obličiek, vek. Neodmysliteľnou súčasťou teoretickej výučby na lekárskych fakultách je preto predmet Lekárska chémia. Základom jej úspešného zvládnutia sú aj základné chemické výpočty, zahŕňajúce prípravu roztokov, stechiometrické výpočty, výpočty pH (vrátane tlmivých roztokov) a spektrofotometrické výpočty. Materiál obsahuje okrem stručných teoretických úvodov aj sériu príkladov na precvičenie, s cieľom pomôcť študentom pri opakovaní a príprave na skúšku z lekárskej chémie.
Návody a protokoly na praktické cvičenia z lekárskej chémie
Návody na praktické cvičenia z lekárskej chémie sú súborom experimentálnych úloh, ktoré slúžia pre hlbšie pochopenie obsahu predmetu. Protokoly k praktickým cvičeniam sú rozdelené podľa týždňov zimného semestra (ZS) podľa učebného plánu a obsahujú teoretický úvod a návody k jednotlivým úlohám. Publikovaný materiál predstavuje efektívny nástroj pre lepšie porozumenie základných princípov lekárskej chémie, ako aj vhodný doplnkový materiál k príprave na záverečnú skúšku.
Prepracovaná a doplnená verzia „Lekárska chémia - Návody a protokoly na praktické cvičenia“, autorov: Stupák M., Mašlanková J., Urban P., Rabajdová M., Guzy J., Mareková M., https://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=144 Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2012, ISBN 978-80-7097-973-0.
Praktické cvičenia z lekárskej biochémie pre študentov Zubného lekárstva
Praktické cvičenia z lekárskej biochémie obsahujú návody na praktické cvičenia - protokoly, ktoré študenti zubného lekárstva budú využívať na jednotlivých praktických cvičeniach počas letného (LS) a zimného semestra (ZS). Návody sú koncipované v súlade s aktuálnym plánom výučby pre jednotlivé týždne semestra (LS, ZS). Obsahujú stručný teoretický úvod, postup práce a miesto pre záznam pozorovaní a meraní. Študenti v závere získané výsledky vyhodnotia a zaradia jednotlivé merania do celkového kontextu.
Návody a protokoly na praktické cvičenia z dentálnych materiálov
Praktické cvičenia z predmetu Dentálne materiály obsahujú vybrané experimentálne úlohy, ktoré umožňujú študentom praktické oboznámenie sa s chemickými vlastnosťami materiálov bežne používaných v zubnom lekárstve. Prispievajú k lepšiemu pochopeniu vlastností napr. hydroxyapatitu, korózie kovov a ďalších vlastností prvkov obsiahnutých v dentálnych materiáloch. Samostatná pozornosť je venovaná zubárskej sadre – jej príprave a vlastnostiam.
Dentálne materiály - prednášky
Predmet Dentálne materiály predstavuje úvod do štúdia chemických vlastností materiálov rutinne používaných v zubnom lekárstve. Prednášky sú zamerané na vybrané časti štúdia kovov, vrátane kovov ušľachtilých a ich zliatin. Ďalej je pozornosť sústredená na materiály keramické, na dentálne cementy, ako aj na polymerizáciu a látky vznikajúce polymerizáciou a využívané v zubnom lekárstve tak na účely záchovné, ako aj protetické.
Lekárska biochémia - Prednášky pre študentov všeobecného lekárstva
Predmet lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, ktorou je naučiť študentov vnímať životné pochody, ako aj chorobné procesy ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia.