Lekárska chémia v príkladoch a výpočtoch

V klinickej praxi budúcich lekárov je dôležité správne dávkovanie jednotlivých liečiv a diagnostík podľa rôznych kritérií, ako sú hmotnosť, funkcia obličiek, vek a iné. Neodmysliteľnou súčasťou teoretickej výučby na lekárskych fakultách je preto predmet Lekárska chémia. Základom jej úspešného zvládnutia sú aj základné chemické výpočty, ktoré sú v nasledujúcom texte rozdelené do niekoľkých kapitol.

Jednotlivé kapitoly obsahujú stručné teoretické úvody a zahŕňajú výpočty z chemického vzorca, chemických rovníc a výpočty koncentrácií. Samostatnú kapitolu tvoria výpočty pH roztokov kyselín, zásad, solí a tlmivých roztokov. Základné výpočty v spektrofotometrii, jednej z najčastejšie využívaných metód v lekárskej a klinickej biochémii, sú poslednou kapitolou s ktorou sa študenti oboznámia v seminárnej časti predmetu Lekárska chémia. Každá kapitola obsahuje vzorové vyriešené príklady a príklady na precvičenie. Výpočty predstavujú nevyhnutnú súčasť praktickej časti výučby tohto teoretického predmetu, ktorý predchádza výučbu nadväzujúcich predmetov (napr. lekárska biochémia, klinická biochémia, laboratórne vyšetrovacie metódy).

1. Stechiometrické výpočty, 1 – 10
2. Roztoky – výpočty, 11 – 22
3. Výpočet pH roztokov kyselín, zásad a solí, 23 – 29
4. Tlmivé roztoky, 30 – 37