Bolesti hlavy

Predložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Bolesti hlavy. Prednáška je zameraná na klasifikáciu bolestí hlavy, definíciu a klinické diagnostické kritériá pre jednotlivé typy bolestí hlavy, diferenciálnu diagnostiku bolestí hlavy a liečbu resp. terapeutické možnosti liečby jednotlivých typov bolestí hlavy. Osobitná pozornosť je zameraná na migrénu.
Kognitívne poruchy a demencie

Prednáška pre poslucháčov študijného programu všeobecné lekárstvo sa venuje problematike demencií z hľadiska ich definície, epidemiológie, etiologickej klasifikácie a diagnostiky. Z jednotlivých druhov sa zameriava na najčastejšie typy - Alzheimerovu chorobu, vaskulárnu demenciu (hlavne post-stroke cognitive impairment), demenciu s Lewyho telieskami a frontotemporálne demencie. Prednáška pojednáva aj o potenciálne reverzibilných formách poruchy kognitívnych funkcií.
Cievne mozgové príhody - prezentácia pre študentov fyzioterapie

Prezentácia na tému cievne mozgové príhody pre študentov študijného programu fyzioterapia. Prednáška sa zameriava na ischemickú náhlu cievnu mozgovú príhodu a hemoragické cievne mozgové príhody (intracerebrálne krvácanie, subarachnoidálne krvácanie) s prihliadnutím na ich etiológiu a vybrané súvisiace kardiovaskúlárne rizikové faktory.
Neurológia pre odbor Ošetrovateľstvo

Príspevok obsahuje súbor on-line prednášok z predmetu Neurológia určených pre študentov denného štúdia bakalárskeho študijného odboru Ošetrovateľstvo. Prednášky majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál pre štúdium jednotlivých tém neurológie, tak ako sú obsiahnuté v učebnej osnove predmetu.
Neurológia pre fyzioterapeutov

Príspevok obsahuje súbor on-line prednášok a praktických cvičení z predmetu Neurológia určených pre študentov denného štúdia bakalárskeho študijného odboru Fyzioterapia. Prednášky a praktické cvičenia majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál pre štúdium jednotlivých tém neurológie, tak ako sú obsiahnuté v učebnej osnove predmetu.
Ako sa učiť a nezabúdať – Princípy mozgovo-kompatibilného učenia

Kniha je primárne určená študentom prvých ročníkov vysokých škôl, ale je vhodná pre každého, kto sa potrebuje učiť. Študenti si v nej nájdu základné princípy učenia sa, ako si vedomosti uchovať, ako sa koncentrovať, neplytvať časom, nestresovať sa pred testom, či skúškou a mnoho iných praktických rád. Osvojením si jednoduchých poznatkov sa bude študent schopný učiť sa efektívne s princípmi mozgovo-kompatibilného učenia tak, aby si v čo najkratšom čase osvojil čo najviac informácií s maximálnou retenciou, t. j. s minimálnym zabúdaním.
Adriana Boleková a kol.: Ako sa učiť a nezabúdať – Princípy mozgovo-kompatibilného učenia, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ŠafárikPress, Košice 2020, ISBN 978-80-8152-898-9.
Neurológia - prednášky pre Zubné lekárstvo

Prednášky z predmetu Neurológia sú svojim obsahom určené pre študentov študijného programu Zubné lekárstvo. V jednotlivých audiovizuálnych záznamoch budú študentom vysvetlené témy podľa učebných osnov predmetu, pričom obsiahnuté sú napr. hlavové nervy, citlivosť, centrálna a periférna obrna, kôrové syndrómy, reč a jej poruchy, symbolické funkcie a ďalšie.
Vyšetrovacie metódy v neurológii

Prednáška je venovaná vyšetrovacím metódam v neurológii akými sú počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MR), ultrazvukové vyšetrenia, angiografia, elektrofyziologické metódy (EEG, EMG, EP, PSG). Súčasťou prednášky je aj vyšetrenie cerebrospinálneho moku a genetické vyšetrenia v neurológii.
Vybrané prednášky z neurológie

Vybrané prednášky z neurológie sú určené študentom všeobecného lekárstva v štvrtom ročníku. Študenti tu nájdu podporné materiály na štúdium neurologických tém vo forme prednášok, ktoré by sa mali používať v kombinácii s odporúčanou literatúrou. Prezentované snímky popisujú konkrétne témy podľa učebných osnov.