Neurológia 1 - prednášky pre študentov zubného lekárstva

Podklady k prednáškam z predmetu Neurológia 1 sú určené pre študentov zubného lekárstva a prezentujú jednotlivé témy podľa učebných osnov tohto klinického predmetu. Prezentované podklady z prednášok majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál k oblastiam, ktoré je po potrebné ovládať pre pochopenie základných princípov aplikovaných v neurológii.

Autori prezentujú osnovy prednášok k predmetu Neurológia 1.

Hlavové nervy + úvod do neurológie I – Prednáška obsahuje úvodné informácie predmetu Neurológia I pre študentov ZL. Pojednáva o základoch neurologického vyšetrenia, neurologickej anamnéze a v druhej časti o anatómii a fyziológii hlavových nervov. Prednáška je ďalej zameraná na jednotlivé patologické príznaky a príznaky vyplývajúce z porúch jednotlivých hlavových nervov a na možnosti klinických vyšetrení funkcií resp. poruchy funkcií hlavových nervov.

Motorický systém (pyramídová dráha a extrapyramídový systém - fyziológia a syndromológia) + kôrové syndrómy + likvor + meningeálny syndróm + syndróm intrakraniálnej hypertenzie a mozgové herniácie – Uvedený materiál je podkladom k prednáške, ktorá pojednáva o motorickom systéme, kde sa študenti zoznámia s funkciami a syndrómami poruchy pyramídovej dráhy (tr.corticospinalis) a dráh extrapyrámiídového systému. V ďalšej časti sa pojednáva o jednotlivých kôrových funkciách a o kôrových syndrómoch, ďalej o fyziológii mozgovo-miechového moku (likvoru) a likvorových ciest, o produkcii, absorpcii a cirkulácii likvoru, poruchách likvorovej cirkulácie a možnostiach vyšetrenia likvoru v neurológii (laboratórne metódy a nálezy, likvorové syndrómy). V poslednej časti sa študenti zoznámia so symptomatikov meningeálneho syndrómu a syndrómu intrakraniálnej hypertenzie, ktorý je spojený s tlakovými prejavmi primárnej patológie a presunom mozgových štruktúr so vznikom mozgových kónusov - tzv. herniácie mozgu.

Hlavové nervy + úvod do neurológie I 15.10.2024 7.54 MB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License