Neurológia 1 - prednášky pre študentov všeobecného lekárstva

Podklady k prednáškam z predmetu Neurológia 1 sú určené pre študentov všeobecného lekárstva a prezentujú jednotlivé témy podľa učebných osnov tohto klinického predmetu. Prezentované podklady z prednášok majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál k oblastiam, ktoré je po potrebné ovládať pre pochopenie základných princípov aplikovaných v neurológii.

Autori prezentujú osnovy prednášok k predmetu Neurológia 1.

Úvod do neurológie a hlavové nervy – Prednáška obsahuje úvodné informácie pre študentov predmetu Neurológia I a pojednáva o základoch neurologického vyšetrenia, neurologickej anamnéze a v druhej časti o anatómii a fyziológii hlavových nervov. Prednáška je ďalej zameraná na patologické symptómy a príznaky vyplývajúce z poruchy funkcie jednotlivých hlavových nervov a na možnosti klinického vyšetrenia jednotlivých funkcií resp. poruchy funkcie hlavových nervov.

Mozgová kôra a kôrové syndrómy – Prednáška pojednáva o základných kôrových funkciách jednotlivých mozgových lalokov. Zameriava sa na základné funkcie a patologické príznaky, ktoré sú dôsledkom zánikovej alebo iritačnej lézie v jednotlivých kôrových oblastiach mozgu. Rozoberá prejavy frontálneho, prefrontálneho, parietálneho, okcipitálneho a temporálneho syndrómu.

Úvod do neurológie a hlavové nervy 15.10.2024 6.31 MB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License
 Mozgová kôra a kôrové syndrómy 15.10.2024 1.88 MB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License