Kľúčové funkcie programu - Epi Info 7.2
Epi info, je súbor ľahkých softvérových nástrojov ktoré, prinášajú epidemiologickú informovanosť, funkčnosť bez zložitosti alebo vysokých nákladov a podnikateľských aplikácií. Softvérový balík zahŕňa všetky základné aspekty možností štúdia zdravotného stavu populácie, zavedenia epidemiologických štúdií a ich metodík, sledovania jednotlivých parametrov a zdravotných determinantov a ich vplyvu na zdravotný stav človeka najmä v zmysle civilizačných – neinfekčných ochorení. Edukačný materiál zahŕňa dve témy - Epidemiologické štúdie a kľúčové funkcie programu Epi Info ako aj modelové situácie pri riešení spracovania údajov pomocou tohto voľne šíriteľného softvéru. Tento výukový materiál je v rámci vzdelávania zahrnutý do odborov vyučovaných na ÚVZaH LF UPJŠ. V rámci pregraduálneho vzdelávania je e-learningové vzdelávanie ťažiskovou pedagogickou jednotkou pre odbor „verejné zdravotníctvo“.
Funkčné potraviny, probiotiká, prebiotiká a ich význam
Probiotiká a ich pozitívny vplyv na ľudské zdravie je v súčasnosti často diskutovaná téma. Napriek tomu je informovanosť verejnosti o ich priaznivých účinkoch nedostatočná, rovnako tak ich využívanie v praxi. Výukový materiál sumarizuje súčasné poznatky o účinkoch probiotík na ľudský organizmus ako aj vymedzením pojmov probiotiká, prebiotiká, synbiotiká, mechanizmy a podmienky ich účinku a možného priaznivého vplyvu v prevencii a terapii niektorých ochorení. K textu o probiotikách je priložena aj prezentacia v ppt. pre lepšiu prehľadnosť.
Vyšetrovacie metódy v neurológii
Prednáška je venovaná vyšetrovacím metódam v neurológii akými sú počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MR), ultrazvukové vyšetrenia, angiografia, elektrofyziologické metódy (EEG, EMG, EP, PSG). Súčasťou prednášky je aj vyšetrenie cerebrospinálneho moku a genetické vyšetrenia v neurológii.
Štúdie zdravotného a nutričného stavu populácie pre študentov VŠ s využitím voľne dostupných softwarových aplikácií
Táto príručka vychádza ako pomocné metodické skriptá pre študentov bakalárskych a magisterských odborov lekárskych fakúlt - hlavne bakalárskeho a magisterského odboru „Verejné zdravotníctvo“. Študenti všeobecného lekárstva a stomatológie môžu tiež tieto učebné texty používať ako vzdelávaciu pomôcku pri štúdiu predmetu “Hygiena“, ktorý sa vyučuje buď samostatne, alebo v rámci širšie koncipovaných predmetov napr. „Verejné zdravotníctvo“.
Rimárová K.: Štúdie zdravotného a nutričného stavu populácie pre študentov VŠ s využitím voľne dostupných softwarových aplikácií, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2011, ISBN 978-80-7097-888-7.
The Health of the Roma People in Central and Eastern Europe
Témou predkladanej vedeckej monografie je zhrnutie základných poznatkov o zdraví rómskej minoritnej populácie. Publikácia popisuje determinanty zdravia rómskej populácie, analyzuje štúdie vybraných ochorení a parametrov z nasledovných skupín: infekčné ochorenia, štúdie rastu a vývinu detskej populácie a reprodukčné zdravie zahŕňajúce hodnotenie pôrodníckych, gynekologických a novorodeneckých ukazovateľov.
Rimárová K.: The Health of the Roma People in Central and Eastern Europe, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Equilibria, Košice 2010, ISBN 978-80-7097-822-1.
Metodika klinických štúdií a biomedicínska štatistika/Metodológia a bioštatistika
Metodológia a štatistika predstavuje súbor prednášok, ktorých cieľom je poskytnúť informácie potrebné pre zvládnutie teoretických poznatkov a vedeckých metód vo Verejnom zdravotníctve. Obsiahnuté sú témy ako plánovanie a typy štúdií, etapy výskumu, deskriptívne štatistické metódy, induktívne štatistické metódy, výberové skúmanie, testovanie štatistických hypotéz, parametrické a neparametrické testy, závislosti štatistických znakov – jednoduchá lineárna regresia, multivariačná analýza, analýza kvalitatívnych dát - kvalitatívne štúdie, validita a reliabilita, interpretácia výsledkov, štatistický software i etika vo výskume.