Ischemická cievna mozgová príhoda

Predložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Ischemické náhle cievne mozgové príhody (NCMP). Obsahom prednášky je definícia, patofyziológia, epidemiológia, diagnostika (symptomatológia podľa povodia resp. okludovanej mozgovej cievy), diagnostika (natívne CT, CT angiografia, CT perfúzia, MRI) , akútny manažment pacienta s ischemickou NCMP (intravenózna trombolýza, mechanická trombektómia, karotický stenting, karotická endarterektómia) a následná starostlivosť a diagnostika pacienta po ischemickej NCMP (pátranie po etiológii, rehabilitácia, skríning kognitívnej poruchy a sekundárna prevencia).
Hemoragické cievne mozgové príhody

Prednáška je venovaná študentom 4. ročníka všeobecného lekárstva. Pojednáva o intracerebrálnej hemorágii z pohľadu patogenézy, etiológie, epidemiológie, klinickej manifestácie, diagnostiky a liečby (konzervatívna/symptomatická a chirurgická). Druhá časť prednášky sa venuje problematike subarachnoidálneho krvácania a to klinickej manifestácii, etiológii, diagnostike a liečbe (symptomatická, coiling, endovaskulárna liečba - stenting a chirurgická liečba - cliping).
Prionove ochorenia, AIDP, CIDP, Herpes zoster

Prednáška sa venuje neurologickému pohľadu na klinicky významné ochorenia s postihnutím centrálneho alebo periférneho nervového systému. Prionové ochorenia sú zriedkavé, progresívne neurodegeneratívne poruchy CNS spôsobené patologickou konformáciou priónových proteínov. Najčastejšie ide o Creutzfeldt–Jakobovu chorobu. AIDP (akútna zápalová demyelinizačná polyneuropatia) je najčastejšia forma Guillain-Barrého syndrómu (GBS).
Nádory mozgu

Prezentácia pre študentov všeobecného lekárstva obsahuje informácie o medzinárodnej klasifikácii nádorov mozgu, pojednáva o primárnych a sekundárnych nádoroch mozgu. Venuje sa etiológii a patogenéze nádorov mozgu, klinickej symptomatológii, diagnostike a liečbe mozgových nádorov - symptomatická medikamentózna liečba, chemoterapia, rádioterapia a neurochirurgická liečba.
Neuroinfekcie

Táto prezentácia skúma neuroinfekcie, čo sú infekcie, ktoré postihujú centrálny a periférny nervový systém. Kľúčovými témami sú hlavné typy neuroinfekcií ako meningitída, encefalitída, meningoencefalitída, myelitída, neuritída, polyneuritída, radikulitída, polyradikuloneuritída a tiež neuroborelióza a neurosyfilis. Poslednou témou sú mozgové abscesy. Počas prednášky boli prezentované hlavné klinické znaky, diagnostické postupy, diferenciálna diagnostika a liečba.
Kognitívne poruchy a demencie

Prednáška pre poslucháčov študijného programu všeobecné lekárstvo sa venuje problematike demencií z hľadiska ich definície, epidemiológie, etiologickej klasifikácie a diagnostiky. Z jednotlivých druhov sa zameriava na najčastejšie typy - Alzheimerovu chorobu, vaskulárnu demenciu (hlavne post-stroke cognitive impairment), demenciu s Lewyho telieskami a frontotemporálne demencie. Prednáška pojednáva aj o potenciálne reverzibilných formách poruchy kognitívnych funkcií.
Cievne mozgové príhody - prezentácia pre študentov všeobecného lekárstva

Prednáška na tému cerebrovaskulárne ochorenia je venovaná študentom 4. ročníka všeobecného lekárstva. Pojednáva o diagnostike, liečbe a prevencii ochorení ako sú ischemická náhla cievna mozgová príhoda, trombóza mozgových splavov, venózne infarkty mozgu a ischemické poškodenie miechy. Hlavná časť prednášky je zameraná na problematiku ischemickej cievnej mozgovej príhody, jej prejavy, priebeh, diagnostiku, patomechanizmus, etiológiu, liečbu a prevenciu.
Vertebrogénne ochorenia

Predkladaná prednáška pre študentov 4. ročníka všeobecného lekárstva pojednáva o vertebrogénnych ochoreniach charakteru diskopatie, spondylopatie degeneratívnej, traumatologickej ako aj netraumatickej (zápalovej) etiológie vedúce k poškodeniu struktúr ako sú miecha a miechové nervy. Pojednáva o najčastejších vertebrogénnych algických syndrómoch.
Ischemické poškodenie miechy v experimente

Vedecká monografia „Ischemické poškodenie miechy v experimente“ predstavuje súhrn výsledkov získaných experimentálnou štúdiou. Štúdia ischemického poškodenia miechy bola realizovaná u psov a je rozšírená o svetelno-mikroskopické obrázky vývoja zmien v bunkách miechy a o návrhy na predchádzanie vzniku paraplégie po operáciách aorty u ľudí.
Šulla I., Lukáč I.: Ischemické poškodenie miechy v experimente, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2010, ISBN 978-80-7097-794-1.
Syndroma caudae equinae discogenes

Vedecká monografia "Syndroma caudae equinae discogenes" sa podrobne zaoberá stavbou aj funkciou chrbtice, jej degenaratívnymi zmenami, postihujúcimi hlavne medzistavcové platničky a Syndrómom cauda equina, ktorý je najzávažnejšou komplikáciou ochorení telovej osi. Výsledky získané od 158 pacientov, operovaných na Neurochirurgickej klinike UPJŠ LF v priebehu 26 rokov sú doplnené experimentálnou štúdiou s použitím 9 psov.
Šulla J. I., Lukáč I., Šulla I.: Syndroma caudae equinae discogenes, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2009, ISBN 978-80-7097-769-9.