Nádory mozgu
Prezentácia na tému Nádory mozgu. Obsahuje informácie o medzinárodnej klasifikácii nádorov mozgu, pojednáva o primárnych a sekundárnych nádoroch mozgu. Venuje sa etiológii a patogenéze nádorov mozgu, klinickej symptomatológii, diagnostike a liečbe mozgových nádorov - symptomatická medikamentózna liečba, chemoterapia, rádioterapia a neurochirurgická liečba.
Kognitívne poruchy a demencie
Prednáška pre poslucháčov študijného programu všeobecné lekárstvo sa venuje problematike demencií z hľadiska ich definície, epidemiológie, etiologickej klasifikácie a diagnostiky. Z jednotlivých druhov sa zameriava na najčastejšie typy - Alzheimerovu chorobu, vaskulárnu demenciu (hlavne post-stroke cognitive impairment), demenciu s Lewyho telieskami a frontotemporálne demencie. Prednáška pojednáva aj o potenciálne reverzibilných formách poruchy kognitívnych funkcií.
Cievne mozgové príhody - prezentácia pre študentov všeobecného lekárstva
Prezentácia na tému cievne mozgové príhody pre študentov študijného programu všeobecné lekárstvo. Prednáška sa zameriava na ischemickú náhlu cievnu mozgovú príhodu a hemoragické cievne mozgové príhody (intracerebrálne krvácanie, subarachnoidálne krvácanie) s prihliadnutím na ich etiológiu a vybrané súvisiace kardiovaskúlárne rizikové faktory.
Ischemické poškodenie miechy v experimente
Vedecká monografia „Ischemické poškodenie miechy v experimente“ predstavuje súhrn výsledkov získaných experimentálnou štúdiou. Štúdia ischemického poškodenia miechy bola realizovaná u psov a je rozšírená o svetelno-mikroskopické obrázky vývoja zmien v bunkách miechy a o návrhy na predchádzanie vzniku paraplégie po operáciách aorty u ľudí.
Šulla I., Lukáč I.: Ischemické poškodenie miechy v experimente, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2010, ISBN 978-80-7097-794-1.
Syndroma caudae equinae discogenes
Vedecká monografia "Syndroma caudae equinae discogenes" sa podrobne zaoberá stavbou aj funkciou chrbtice, jej degenaratívnymi zmenami, postihujúcimi hlavne medzistavcové platničky a Syndrómom cauda equina, ktorý je najzávažnejšou komplikáciou ochorení telovej osi. Výsledky získané od 158 pacientov, operovaných na Neurochirurgickej klinike UPJŠ LF v priebehu 26 rokov sú doplnené experimentálnou štúdiou s použitím 9 psov.
Šulla J. I., Lukáč I., Šulla I.: Syndroma caudae equinae discogenes, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2009, ISBN 978-80-7097-769-9.