Ako sa učiť a nezabúdať – Princípy mozgovo-kompatibilného učenia
Kniha je primárne určená študentom prvých ročníkov vysokých škôl, ale je vhodná pre každého, kto sa potrebuje učiť. Študenti si v nej nájdu základné princípy učenia sa, ako si vedomosti uchovať, ako sa koncentrovať, neplytvať časom, nestresovať sa pred testom, či skúškou a mnoho iných praktických rád. Osvojením si jednoduchých poznatkov sa bude študent schopný učiť sa efektívne s princípmi mozgovo-kompatibilného učenia tak, aby si v čo najkratšom čase osvojil čo najviac informácií s maximálnou retenciou, t. j. s minimálnym zabúdaním.
Adriana Boleková a kol.: Ako sa učiť a nezabúdať – Princípy mozgovo-kompatibilného učenia, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ŠafárikPress, Košice 2020, ISBN 978-80-8152-898-9.
Klinická psychológia - úvod do problematiky
V rámci prednášky sa uvádza vymedzenie odboru klinická psychológia, ktorá aplikuje poznatky teoretickej psychológie do oblasti zdravotníctva. Ďalej, sú vysvetlené základné úlohy klinického psychológa a prehľad základných psychodiagnostických metód využívaných v práci klinického psychológa, ktorého práca je najvýznamnejšia v psychiatrii, neurológii, geriatrii, kardiológii a na mnohých iných somatických oddeleniach.
Psychológia ako aplikovaný vedný odbor
Prednáška oboznamuje študentov zubného lekárstva so základmi klinickej psychológie. Dôležitosť psychológie je čoraz viacej v medicíne uznávaná, prednáška poukazuje na využitie psychodiagnostiky a psychoterapie ako liečebnej metódy v medicíne. Jedná o širokú disciplínu, ktorá zahŕňa mnoho odborov a jej aplikovanie v stomatológii má tak isto svoj význam.
Komunikácia v medicíne, vzťah lekár - pacient.
V prednáške sa študent oboznamuje s hlavnými faktormi, ktoré zlepšujú interakciu lekár - pacient, aké sú v klinickom rozhovore rozhodujúce verbálne a neverbálne zručnosti, ďalej, ako efektívne komunikovať s pacientmi s rôznymi ťažkosťami - hendikepovanými (pohybovo, zmyslovo, mentálne a rečovo). Vysvetlené sú zásady a najčastejšie chyby v klinickom rozhovore a získavaní dôvery pacienta.
Emócie v medicíne, komunikácia s náročnými pacientami
Prednáška obsahuje základné poznatky o emóciách, teóriách emócií, ich vplyvu na zdravie človeka. Opísané sú postupy zvládania negatívnych emócií, ako sú bolesť, úzkosť, depresia, agresia, ponúka spôsoby, ako komunikovať s pacientmi trpiacimi bolesťou, úzkosťami, depresiou a suicidálnym jednaním, či s agresívnymi paientmi pri klinickom vyšetrení.
Psychoterapia
Prednáška o psychoterapii sa zameriava na základný prehľad súčasných prístupov v psychoterapii. Uvádzajú sa v nej bazálne metódy psychoterapie, formy a úrovne psychoterapie. Poskytuje základné informácie o hypnóze ako liečebnej metóde, ako aj o iných metódach používaných psychoterapeutmi v súčastnosti. Prednáška je určená pre študentov predmetu Psychológia a medicínska komunikácia, môže slúžiť aj ako zdroj informácií pre ďalšie predmety ako je napr. Psychoterapia.
Psychosomatická medicína (psychologická problematika u pacientov s najčastejšími diagnózami)
V medicíne je pri mnohých ochoreniach dokázateľná psychosomatická jednota, vzájomná determinácia vnútorných chorôb s psychologickými faktormi a naopak vplyv choroby na psychiku. Mnohé výskumy poukázali na psychogénnu podmienenosť chorôb (u žalúdočných vredov, astmy bronchiale, u endokrinologických, či metabolických porúch a i.).
Cieľom prednášky je naučiť sa, ako psychosociálne faktory pôsobia na ochorenia; vedieť popísať význam psychosociálnych faktorov pri vzniku ochorení; uvažovať o účinných psychologických intervenciách pri ochoreniach.
Komunikácia v stomatológii, vzťah lekár - pacient
V prednáške sa študent oboznamuje s hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú interakciu stomatológ - pacient: verbálne a neverbálne prvky používané v ich vzájomnej komunikácii, ako vplývajú na liečbu pacienta, ako správne komunikovať s pacientmi s rôznymi ťažkosťami - hendikepovanými (pohybovo, zmyslovo, mentálne a rečovo), úzkostnými, pacientmi v strese. Dozvedia sa, ako zlepšiť komunikáciu a akých chýb sa v stomatologickej praxi pri liečbe rôznych pacientov vyvarovať.
Princípy komunikácie medzi lekárom a pacientom
V prednáške sa študent oboznamuje s hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú interakciu lekár - pacient, aké verbálne a neverbálne prvky sú používané v komunikácii v zdravotníctve, ako vplývajú na liečbu pacienta, tiež ako správne komunikovať s pacientmi s rôznymi ťažkosťami - hendikepovanými (pohybovo, zmyslovo, mentálne a rečovo), úzkostnými, pacientmi v strese. Dozvedia sa, ako zlepšiť komunikáciu a akých chýb sa v zdravotníckej praxi vyvarovať.