Antidepresíva a stabilizátory nálady

Prednáška popisuje jednotlivé skupiny antidepresív, ako vyberáme antidepresíva u jednotlivých pacientov, sú popísané ich nežiaduce účinky a kontraindikácie a indikácie. V druhej časti nájdete informácie o jednotlivých skupinách stabilizátorov nálady, ako ich vyberáme podľa klinickej symptomatiky, kontraindikácie a indikácie a nežiaduce účinky.
Afektívne poruchy, úzkostné poruchy, Psychiatrická problematika somaticky chorých, Organizácia psychiatrickej starostlivosti, Resocializácia a komunitná starostlivosť

V prednáške sú prezentované informácie o symptómoch, diagnostike a liečbe afektívnych porúch, úzkostných porúch. V druhej časti sa nachádzajú informácie o psychiatrickej problematike somaticky chorých - depresie úzkosti, delírium, suicidálne správanie. Popísaná je aj organizácia psychiatrickej starostlivosti, resocializácia a komunitná starostlivosť v psychiatrii, snaha o deništitucionalizáciu pacienta.
Znalecké psychiatrické vyšetrenie, forenzne psychiatrický rozbor, súdnopsychiatrické posudzovanie psychických porúch

Prednáška popisuje znalecké psychiatrické vyšetrenie, odoberanie anamnestických údajov, posudzovanie psychického stavu jedinca, stanovenie psychiatrickej diagnózy, diferenciálnu diagnostiku psychických porúch, forenzne psychiatrický rozbor, súdnopsychiatrické posudzovanie rôznych psychických porúch.
Úzkostné a afektívne poruchy

Prednáška popisuje jednotlivé typy úzkostných porúch (panická porucha, generalizovaná úzkostná porucha, OCD, poruchy podmienené stresom), ich klinický obraz a liečbu. Tiež obsahuje informácie o jednotlivých typoch afektívnych porúch (depresívna, bipolárna afektávna, cyklotýmia, dystýmia), ich klinickom obraze a liečbe.
Poruchy príjmu potravy, poruchy spánku, problematika suicídií, stigmatizácia v psychiatrii

V tejto prednáške pojednávame o poruchách príjmu potravy, poruchách spánku, problematike suicídií a stigmatizácii v psychiatrii. Poruchy príjmu potravy, skrátene PPP, sú zaraďované k psychickým poruchám. Prejavujú sa nezdravým prístupom k jedlu a abnormálnymi stravovacími návykmi, ktoré sú pre organizmus škodlivé. Etiológia je rôznorodá: psychický faktor, dosiahnutie „ideálu“ krásy, ochorenia tráviacej sústavy, genetická predispozícia, ženské pohlavie, okolité prostredie a mnohé iné.
Všeobecná psychopatológia - poruchy vôle, konania, pudov a osobnosti

Prednáška je výučbovým materiálom k predmetu Psychiatria 1, je určená pre študentov Všeobecného lekárstva štvrtého ročníka. Popisuje základy všeobecnej - deskriptívnej psychopatológie so zameraním sa na poruchy vôle, konania, pudov a porúch osobnosti. Všeobecná - deskriptívna psychopatológia je hĺbkový opis, kategorizácia a diagnostika abnormálnych zážitkov, ako ich uvádza pacient a ako sa prejavujú v jeho správaní. Využíva fenomenologickú analýzu na potvrdenie univerzálnosti prežívaných udalostí.
Organické psychické poruchy

Prednáška popisuje primárne a sekundárne organické poruchy, predominantne Alzheimerovu demenciu a iné typy demencií a základné skríningové metódy ich diagnostiky. Zaoberá sa aj ich klinickým obrazom, liečbou a ich prevenciou. Popisuje symptómy, etiológiu a liečbu časte kvalitatívnej poruchy vedomia - delíria.
Afektívne a úzkostné poruchy, psychiatrická problematika somatických porúch, organizácia psychiatrickej starostlivosti, resocializácia a komunitná starostlivosť

Prenáška popisuje afektívne (depresívna porucha, cyklotýmia, bipolárna afektívna porucha, dystýmia) a úzkostné poruchy (fóbie, generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha), psychiatrickú problematiku somatických porúch, organizácio psychiatrickej starostlivosti, resocializáciu a komunitnú starostlivosť.
Liečba v psychiatrii - antidepresíva, stabilizátory nálady

Prednáška poukazuje na antidepresíva najčastejšie používané v klinickej praxi, kritériá ich výberu pre pacienta, ich nežiaduce účinky. Tiež sa v nej nachádzajú informácie o akútnych stavoch v psychiatrii spojených s antidepresívami, ako napr. syndróm z vysadenia, serotonínový syndróm. V prednáške sú uvedené aj stabilizátory nálady, popísané je ich využitie v klinickej praxi a ich účinnosť a tolerability pacientom.
Porucha emócií, intelektu a psychomotoriky

Psychopatológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá príčinami, prejavmi a mechanizmami psychických porúch a chorôb. Zaoberá sa otázkami normality a abnormality kvantitatívne i kvalitatívne. Prezentácia porucha emócií, intelektu a psychomotoriky pojednáva o základoch psychiatrickej symptomatiky, o poruchách emócií (patológiách nálady a afektu), intelektu (patologické zníženie intelektu) a psychomotoriky.