I. psychiatrická klinika, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Všeobecná psychopatológia - poruchy vôle, konania, pudov a osobnosti

Autor: Jozef Dragašek

anotačný obrázok

Prednáška je výučbovým materiálom k predmetu Psychiatria 1, je určená pre študentov Všeobecného lekárstva štvrtého ročníka. Popisuje základy všeobecnej - deskriptívnej psychopatológie so zameraním sa na poruchy vôle, konania, pudov a porúch osobnosti. Všeobecná - deskriptívna psychopatológia je hĺbkový opis, kategorizácia a diagnostika abnormálnych zážitkov, ako ich uvádza pacient a ako sa prejavujú v jeho správaní. Využíva fenomenologickú analýzu na potvrdenie univerzálnosti prežívaných udalostí.

Organické psychické poruchy

Autor: Zuzana Vančová

anotačný obrázok

Prednáška popisuje primárne a sekundárne organické poruchy, predominantne Alzheimerovu demenciu a iné typy demencií a základné skríningové metódy ich diagnostiky. Zaoberá sa aj ich klinickým obrazom, liečbou a ich prevenciou. Popisuje symptómy, etiológiu a liečbu časte kvalitatívnej poruchy vedomia - delíria.

Afektívne a úzkostné poruchy, psychiatrická problematika somatických porúch, organizácia psychiatrickej starostlivosti, resocializácia a komunitná starostlivosť

Autor: Zuzana Vančová

anotačný obrázok

Prenáška popisuje afektívne (depresívna porucha, cyklotýmia, bipolárna afektívna porucha, dystýmia) a úzkostné poruchy (fóbie, generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha), psychiatrickú problematiku somatických porúch, organizácio psychiatrickej starostlivosti, resocializáciu a komunitnú starostlivosť.

Liečba v psychiatrii - antidepresíva, stabilizátory nálady

Autor: Zuzana Vančová

anotačný obrázok

Prednáška poukazuje na antidepresíva najčastejšie používané v klinickej praxi, kritériá ich výberu pre pacienta, ich nežiaduce účinky. Tiež sa v nej nachádzajú informácie o akútnych stavoch v psychiatrii spojených s antidepresívami, ako napr. syndróm z vysadenia, serotonínový syndróm. V prednáške sú uvedené aj stabilizátory nálady, popísané je ich využitie v klinickej praxi a ich účinnosť a tolerability pacientom.

Porucha emócií, intelektu a psychomotoriky

Autor: Dominika Jarčušková

anotačný obrázok

Psychopatológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá príčinami, prejavmi a mechanizmami psychických porúch a chorôb. Zaoberá sa otázkami normality a abnormality kvantitatívne i kvalitatívne. Prezentácia porucha emócií, intelektu a psychomotoriky pojednáva o základoch psychiatrickej symptomatiky, o poruchách emócií (patológiách nálady a afektu), intelektu (patologické zníženie intelektu) a psychomotoriky.

Psychológia a medicínska komunikácia - prednášky pre študentov Všeobecného lekárstva

Autor: Martina Ružičková, Juraj Martonyik

anotačný obrázok

Prednášky v slovenskom jazyku aktualizované od akad. roka 2023/2024 sú určené pre poslucháčov odboru Všeobecné lekárstvo v 3. ročníku. Obsahujú teoretické poznatky, ako aj prakticky využiteľné informácie v praxi lekárov, na ktoré nadväzujú praktické cvičenia z tohto predmetu. Prednášky zahŕňajú témy komunikácie, profesionálneho vzťahu a kooperácie lekára a pacienta, psychológie osobnosti v norme a patológii, ďalej témy duševných porúch a možností ich liečby, psychológie návykov, psychologického stresu a psychosomatiky, či psychológie emócií v norme a patológii.

Poruchy vedomia, pozornosti, pamäti. Syndromológia duševných porúch

Autor: Zuzana Vančová

anotačný obrázok

Prednáška popisuje poruchy vedomia (kvalitatívne a kvantitatívne), z nich je najviac zameraná na delírium, ktoré sa v klinickej praxi psychiatra a tiež v iných medicínskych odboroch vyskytuje veľmi často. Ďalej príspevok popisuje poruchy pozornosti a pamäti. V poslednej časti sa autorka venuje syndromológii, keďže syndróm je prvým krokom v utvorenia finálnej diagnózy pacienta.

Psychológia a medicínska komunikácia - prednášky pre študentov Zubného lekárstva

Autor: Martina Ružičková, Juraj Martonyik

anotačný obrázok

Prednášky v slovenskom jazyku aktualizované od akad.roka 2023/2024 sú určené pre poslucháčov odboru Zubné lekárstvo v 2. ročníku. Obsahujú poznatky teoretické, ako aj prakticky využiteľné pri stomatologickom ošetrení a nadväzujú na ne cvičenia z tohto predmetu. Prednášky zahŕňajú témy komunikácie, profesionálneho vzťahu a kooperácie zubára a pacienta, psychológie osobnosti v norme aj patológii, ďalej témy duševných porúch a možností ich liečby, dentálneho zdravia a psychológie návykov, psychologického stresu, či psychológie emócií v norme a patológii.

Ako sa učiť a nezabúdať – Princípy mozgovo-kompatibilného učenia

Autor: Adriana Boleková, Desanka Výbohová, Gabriela Hešková, Dagmar Breznoščáková, Milana Kovaničová, Eva Feketeová, Květuše Lovásová, Ingrid Hodorová, Silvia Rybárová

anotačný obrázok

Kniha je primárne určená študentom prvých ročníkov vysokých škôl, ale je vhodná pre každého, kto sa potrebuje učiť. Študenti si v nej nájdu základné princípy učenia sa, ako si vedomosti uchovať, ako sa koncentrovať, neplytvať časom, nestresovať sa pred testom, či skúškou a mnoho iných praktických rád. Osvojením si jednoduchých poznatkov sa bude študent schopný učiť sa efektívne s princípmi mozgovo-kompatibilného učenia tak, aby si v čo najkratšom čase osvojil čo najviac informácií s maximálnou retenciou, t. j. s minimálnym zabúdaním.

Adriana Boleková a kol.: Ako sa učiť a nezabúdať – Princípy mozgovo-kompatibilného učenia, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ŠafárikPress, Košice 2020, ISBN 978-80-8152-898-9.

Klinická psychológia - úvod do problematiky

Autor: Milana Kovaničová

anotačný obrázok

V rámci prednášky sa uvádza vymedzenie odboru klinická psychológia, ktorá aplikuje poznatky teoretickej psychológie do oblasti zdravotníctva. Ďalej, sú vysvetlené základné úlohy klinického psychológa a prehľad základných psychodiagnostických metód využívaných v práci klinického psychológa, ktorého práca je najvýznamnejšia v psychiatrii, neurológii, geriatrii, kardiológii a na mnohých iných somatických oddeleniach.