Bazocelulárny karcinóm nosa s rekonštrukciou regionálnym transpozičným dvojitým lalokom
Bazocelulárny karcinóm (basal cell carcinoma - BCC) predstavuje v súčasnosti takmer 80% všetkých malígnych nádorov kože a je najčastejšie sa vyskytujúcim malígnym onkologickým ochorením. V tvárovej oblasti sa najčastejšie vyskytuje na nose, čele a lícnej oblasti. Od ostatných malignít tváre sa prejavuje prevažne klinickou indolenciou. Niektoré typy však môžu byť charakteristické agresívnym biologickým správaním so zlou reakciou na liečbu a nepriaznivou prognózou. Vhodným riešením týchto defektov tváre predstavujú kožné miestne laloky premiestňované do miesta defektu z jeho okolia. Rozmery sú dané veľkosťou samotného defektu a limitované uhlom rotácie.
Sú pre vás obrazové kazuistiky užitočné? Požadovali by ste obrazové kazuistiky aj z iných odborov? Máte nejaké pripomienky alebo návrhy na vylepšenie? Prosím, poskytnite nám váš názor vyplnením krátkeho dotazníka.
Dôležitosť vredových lézií v diagnostike karcinómov jazyka
V štúdiu maxilofaciálnej chirurgie je potrebné, aby poslucháči získali teoretické poznatky a praktické skúsenosti nielen z chirurgie ale aj z prevencie, diagnostickej terapie a rehabilitácie v ústnej, čeľustnej a tvárovej oblasti s priľahlými štruktúrami a orgánmi. Je potrebné zvládnuť problematiku včasnej diagnostiky nádorov, príčiny ich vzniku a prevencie, liečebné postupy tak u pacientov po chirurgickej ako aj onkologickej liečbe, či poznať špecifiká počnúc od úrazových stavov až po rôzne anomálie tvárového skeletu. Jednou z oblastí sem patriacich je aj problematika diagnostiky karcinómov jazyka.
Choroby gingív
Zápalové ochorenia gingív patria medzi najrozšírenejšie formy zápalov v ústnej dutine. Napriek tomu doteraz neexistuje jednotná a medzinárodne platná klasifikácia gingivitíd. Z klinického hľadiska používame rozdelenie, ktoré charakterizuje gingivitídy ako akútne a chronické.
Problematika transformácií leukoplakií
Pozornosť odborníkov zaoberajúcich sa prekanceróznymi stavmi sa najčastejšie zameriava na ich transformáciu do karcinómov. Záujem sa sústreďuje jednak na druhy prekanceróznych stavov a jednak na ich lokalizáciu. Medzi najčastejšie prekancerózne stavy patria homogénna leukoplakia, škvrnitá leukoplakia, erythroplakie, fajčiarske keratózy, lichen ruber planus či podslizničná fibróza.
RTG obrazy cýst v kostných štruktúrach čeľusti a sánky
Cysta predstavuje patologickú dutinu s vlastnou výstelkou. Býva vyplnená tekutou, alebo tuhšou hmotou, ktorá je produktom tejto výstelky, alebo orgánu, v ktorom sa cysta nachádza. V našom prípade ide o cysty lokalizované v kostných štruktúrach čeľusti a sánky, a to cysty odontogénne alebo neodontogénne.