RTG obrazy cýst v kostných štruktúrach čeľusti a sánky

Cysta predstavuje patologickú dutinu s vlastnou výstelkou. Býva vyplnená tekutou, alebo tuhšou hmotou, ktorá je produktom tejto výstelky, alebo orgánu, v ktorom sa cysta nachádza. V našom prípade ide o cysty lokalizované v kostných štruktúrach čeľusti a sánky, a to cysty odontogénne alebo neodontogénne.

Autori prezentujú definície, delenie a charakteristiky cýst v kostných štruktúrach čeľusti a sánky, ktoré obohacujú o obrazovú dokumentáciu RTG snímok a ich popisom.

Kľúčové slová: RTG, odontogénne cysty, neodontogénne cysty

autor: Jarmila Klemová, Andrej Jenča, Eugen Ďurovič | pracovisko: Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie | publikované: 19.12.2009 | posledné úpravy: 14.10.2011
citácia: Klemová Jarmila, Andrej Jenča, Eugen Ďurovič: RTG obrazy cýst v kostných štruktúrach čeľusti a sánky. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 19.12.2009, posledná aktualizácia 14.10.2011 [cit. 2017-11-25] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=53>. ISSN 1337-7000.