Problematika transformácií leukoplakií

Pozornosť odborníkov zaoberajúcich sa prekanceróznymi stavmi sa najčastejšie zameriava na ich transformáciu do karcinómov. Záujem sa sústreďuje jednak na druhy prekanceróznych stavov a jednak na ich lokalizáciu. Medzi najčastejšie prekancerózne stavy patria homogénna leukoplakia, škvrnitá leukoplakia, erythroplakie, fajčiarske keratózy, lichen ruber planus či podslizničná fibróza.

Autori v prezentáciách poskytujú pohľad na problematiku prekanceróznych stavov ako aj názorný materiál pre štúdium danej problematiky.

Kľúčové slová: leukoplakia, prekancerózne stavy, karcinóm

autor: Andrej Jenča, Eugen Ďurovič | pracovisko: Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie | publikované: 18.12.2009 | posledné úpravy: 14.10.2011
citácia: Jenča Andrej, Eugen Ďurovič: Problematika transformácií leukoplakií. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 18.12.2009, posledná aktualizácia 14.10.2011 [cit. 2017-11-25] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=52>. ISSN 1337-7000.