Neurológia 1 - prednášky pre študentov zubného lekárstva
Podklady k prednáškam z predmetu Neurológia 1 sú určené pre študentov zubného lekárstva a prezentujú jednotlivé témy podľa učebných osnov tohto klinického predmetu. Prezentované podklady z prednášok majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál k oblastiam, ktoré je po potrebné ovládať pre pochopenie základných princípov aplikovaných v neurológii.
Neurológia 1 - prednášky pre študentov všeobecného lekárstva
Podklady k prednáškam z predmetu Neurológia 1 sú určené pre študentov všeobecného lekárstva a prezentujú jednotlivé témy podľa učebných osnov tohto klinického predmetu. Prezentované podklady z prednášok majú študentom slúžiť ako pomocný študijný materiál k oblastiam, ktoré je po potrebné ovládať pre pochopenie základných princípov aplikovaných v neurológii.
Nádory mozgu
Prezentácia na tému Nádory mozgu. Obsahuje informácie o medzinárodnej klasifikácii nádorov mozgu, pojednáva o primárnych a sekundárnych nádoroch mozgu. Venuje sa etiológii a patogenéze nádorov mozgu, klinickej symptomatológii, diagnostike a liečbe mozgových nádorov - symptomatická medikamentózna liečba, chemoterapia, rádioterapia a neurochirurgická liečba.
Elektroencefalografia, polysomnografia a poruchy spánku
Priložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Elektroencefalografia (EEG), polysomnografia (PSG) a spánkové poruchy. Cieľom prednášky je popísať základné princípy elektroencefalografie, postup vyšetrenia, indikácie na EEG vyšetrenie a základné interpretácie EEG záznamu. Taktiež prednáška pojednáva o princípe a indikáciách a interpretácii výsledkov z polysomnografického vyšetrenia. Posledná časť prednášky je venovaná poruchám spánku - ich klasifikácii, diagnostike (polysomnografia, MSLT) a liečbe.
Kôrové syndrómy
Priložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Kôrové syndrómy. Obsah predkladanej osnovy prezentácie k prednáške určenej pre študentov v odbore všeobecného lekárstva je zameraný na ozrejmenie a popis klinickej manifestácie lézií jednotlivých kôrových oblastí resp. syndromológiu lézií mozgových lalokov.
Zobrazovacie metódy
Priložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Zobrazovacie metódy. Prednáška je zameraná na zobrazovacie metodiky používané v diagnostike v neurológii. Jedná sa o metodiky ako sú počítačová tomografia (CT), CT angiografia, CT perfúzia, magnetická rezonancia (MRI) a digitálna subtrakčná angiografia (DSA). Každá metodika obsahuje popis princípu na akom funguje, indikácie vyšetrenia a základný popis patologických nálezov.
Ischemická cievna mozgová príhoda
Predložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Ischemické náhle cievne mozgové príhody (NCMP). Obsahom prednášky je definícia, patofyziológia, epidemiológia, diagnostika (symptomatológia podľa povodia resp. okludovanej mozgovej cievy), diagnostika (natívne CT, CT angiografia, CT perfúzia, MRI) , akútny manažment pacienta s ischemickou NCMP (intravenózna trombolýza, mechanická trombektómia, karotický stenting, karotická endarterektómia) a následná starostlivosť a diagnostika pacienta po ischemickej NCMP (pátranie po etiológii, rehabilitácia, skríning kognitívnej poruchy a sekundárna prevencia).
Hemoragické cievne mozgové príhody
Priložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Hemoragické cievne mozgové príhody (CMP). Prednáška je zameraná na intrakraniálne krvácania: intracerebrálne krvácanie a subarachnoidálne krvácanie (SAK) - definícia, diagnostika (symptomatológia, paraklinické vyšetrenia), liečba, prognóza a komplikácie.
Bolesti hlavy
Predložený výučbový materiál: PPT prednáška na tému Bolesti hlavy. Prednáška je zameraná na klasifikáciu bolestí hlavy, definíciu a klinické diagnostické kritériá pre jednotlivé typy bolestí hlavy, diferenciálnu diagnostiku bolestí hlavy a liečbu resp. terapeutické možnosti liečby jednotlivých typov bolestí hlavy. Osobitná pozornosť je zameraná na migrénu.
Kognitívne poruchy a demencie
Prednáška pre poslucháčov študijného programu všeobecné lekárstvo sa venuje problematike demencií z hľadiska ich definície, epidemiológie, etiologickej klasifikácie a diagnostiky. Z jednotlivých druhov sa zameriava na najčastejšie typy - Alzheimerovu chorobu, vaskulárnu demenciu (hlavne post-stroke cognitive impairment), demenciu s Lewyho telieskami a frontotemporálne demencie. Prednáška pojednáva aj o potenciálne reverzibilných formách poruchy kognitívnych funkcií.