Intraligamentárna anestézia
Intraligamentárna anestézia patrí k novším metódam miestneho znecitlivenia. Princípom je podanie malého množstva lokálneho anestetika do sulcus gingivalis a okamžitý nástup účinku. Hlavným princípom je vytvorenie vysokého tlaku, čo ju odlišuje od iných anestetických metód. Výhodou je takmer bezbolestný vpich a malý rozsah znecitlivenia. Nutné je technické vybavenie, znalosť a zručnosť podania intraligamentárnej anestézie. Táto technika je schopná poskytnúť dostatočnú analgéziu takmer vo všetkých výkonoch.
Bisfosfonátové osteonekrózy
Osteonekróza čeľuste a sánky nie je častou, ale je obávanou komplikáciou liečby bisfosfonátmi. Táto komplikácia významne zhoršuje príjem potravy a znižuje kvalitu života pacientov. Negatívny vplyv bisfosfonátov na čeľusť a sánku nie je stále presne známy a je predmetom výskumu. Liečba je zdĺhavá a veľmi komplikovaná. V závere práce je vyzdvihnutý predovšetkým význam preventívnych opatrení. V súlade s inými štúdiami je dodržiavanie opatrení (najmä pred zahájením terapie bisfosfonátmi) najlepšou prevenciou osteonekróz čeľusti a sánky.
Dentálne materiály
Prezentácia je určená študentom odboru zubného lekárstva. Dentálne materiály predstavujú skupinu materiálov používaných v zubnom lekárstve pri zhotovovaní zubných náhrad (materiály používané v zubnej protetike) a pri ošetrovaní zubného kazu (materiály používané v konzervačnom lekárstve).
Gnatológia v prehľade
Gnatológia ako veda bola definovaná v r. 1926 gnatologickým spolkom v Kalifornii. Predstavuje syntézu poznatkov z anatómie, histológie, fyziológie a patológie. Bauer a Gutowski (1975) definovali gnatológiu ako časť stomatológie, ako jeden celok, ktorý vyplýva z jeho funkčných vzťahov medzi komplexom žuvacích plôch, závesným aparátom zubov, temporomandibulárnymi kĺbami a neuromuskulárnym systémom v stomatognátnej oblasti. Ďalej sa zaoberá aj terapiou žuvacieho ústrojenstva a vzájomným spojením s celým organizmom.