Gnatológia v prehľade

Gnatológia ako veda bola definovaná v r. 1926 gnatologickým spolkom v Kalifornii. Predstavuje syntézu poznatkov z anatómie, histológie, fyziológie a patológie. Bauer a Gutowski (1975) definovali gnatológiu ako časť stomatológie, ako jeden celok, ktorý vyplýva z jeho funkčných vzťahov medzi komplexom žuvacích plôch, závesným aparátom zubov, temporomandibulárnymi kĺbami a neuromuskulárnym systémom v stomatognátnej oblasti. Ďalej sa zaoberá aj terapiou žuvacieho ústrojenstva a vzájomným spojením s celým organizmom.

Autorka popisuje teoretické základy gnatológie a ich možnosti použitia v klinickej praxi.

pdf Gnatológia v prehľade Stiahnuť - Gnatológia v prehľadeOtvoriť v novom okne - Gnatológia v prehľade 21.5.2009 296.98 KB používateľ vzdelávacej siete MEFANET Creative Commons License

Kľúčové slová: gnatológia, oklúzia

Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

autor: Žaneta Majerníková | pracovisko: I. stomatologická klinika | publikované: 21.5.2009 | posledné úpravy: 13.10.2011
citácia: Majerníková Žaneta: Gnatológia v prehľade. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 21.5.2009, posledná aktualizácia 13.10.2011 [cit. 2018-06-23] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=30>. ISSN 1337-7000.