Interná medicína 5 pre študentov Všeobecného lekárstva

Toxikológia I - diagnostické a terapeutické prístupy pri akútnych a chronických otravách, huby, lieky, toxikománie. Toxikológia II - otravy organickými zlúčeninami (etanol a metanol, chlórované uhľovodíky, organofosfáty) a anorganickými zlúčeninami (ťažké kovy, CO). Profesionálne ochorenia dýchacieho systému -pneumokoniózy, profesionálna astma, profesionálne rinitídy, hypersenzitívne pneumonitídy. Poškodenia organizmu z fyzikálnych príčin - vibrácie, dlhodobé nadmerné jednostranné zaťaženie, hluk, elektromagnetické žiarenie. Klinická geriatria. Základy gerontologie. Geriatria – najčastejšie ochorenia v staršom veku, špecifiká liečby, predoperačná príprava pacientov v staršom veku. Geriatrická kardiológia a kardiologická geriatria. Ateroskleróza, rizikové faktory, klinické prejavy, prevencia a liečba. Poruchy výživy – obezita a kachexia.

Prezentácie predstavujú súbor prednášok určených pre študentov 5. ročníka Všeobecného lekárstva. Jednotlivé prednášky korelujú s aktuálnou osnovou predmetu Interná medicína 5 a majú slúžiť študentom ako pomocný učebný materiál špecifikujúci rozsah preberanej problematiky, ktorý je potrebné zvládnuť v letnom semestri piateho roka štúdia.

Základy gerontológie 2.11.2023 14.14 MB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License