Parodontitis dospelých

Parodontitis definujeme ako deštruktívne zápalové ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje všetky komponenty normálneho parodontu. Postihuje gingívu, väzový systém zubov, cement, alveolárnu kosť, vyvoláva stratu spojivového tkaniva a progreduje do predčasných strát zubov. Prebieha chronicky a môže postihovať jednotlivé zuby, skupiny zubov, celé zuboradie i celú denticiu. Priebeh môžu ovplyvniť anatomické, funkčné a systémové faktory.

Autori sa v príspevku zaoberajú problematikou parodontitis u dospelých.

pdf Parodontitis dospelých Stiahnuť - Parodontitis dospelýchOtvoriť v novom okne - Parodontitis dospelých 18.12.2009 550.51 KB používateľ vzdelávacej siete MEFANET Attention Creative Commons License

Kľúčové slová: parodontitis, gingíva, parodontálny absces

Súvisiace články:

autor: Eugen Ďurovič, Ján Vodrážka | pracovisko: Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie | publikované: 18.12.2009 | posledné úpravy: 14.10.2011
citácia: Ďurovič Eugen, Ján Vodrážka: Parodontitis dospelých. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 18.12.2009, posledná aktualizácia 14.10.2011 [cit. 2017-11-25] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=50>. ISSN 1337-7000.