Chirurgická propedeutika

Prednášky sú určené pre študentov všeobecného lekárstva ako doplnkový vzdelávací materiál chirurgickej propedeutiky. Prednášky zahŕňajú témy vrátane úvodu do chirurgie - propedeutických štúdií, historického vývoja chirurgie, anamnéz a symptomatológie ochorení, základných princípov klinického vyšetrenia a mnohé ďalšie.

Autori v prednáškach popisujú problematiku chirurgie, jej náplne a rozsahu činnosti. Obsiahnuté sú tiež história vývoja chirurgie; anamnéza a symptomatológia chirurgických ochorení; základné princípy klinického vyšetrenia v chirurgii, základy inštrumentálneho, rtg a laboratórneho vyšetrenia v chirurgii; princípy antisepsy a asepsy; dezinfekcia a sterilizácia na chirurgických pracoviskách a vo všetkých zdravotníckych zariadeniach; príprava chorého k operácii; indikácie a kontraindikácie k operácii; základné operačné výkony; šok v chirurgii; komplexná pooperačná starostlivosť a ošetrovanie chorých po operácii; operačná rana a jej hojenie; pooperačné komplikácie, ich prevencia, rozpoznanie a liečba; tromboembolické ochorenia v chirurgii, ich prevencia liečba, vzduchová a tuková embólia; c krvácanie v chirurgii, lekárska etika v chirurgii; právne aspekty chirurgickej činnosti; transfúzia krvi a krvných derivátov pri urgentných a plánovaných chirurgických výkonoch.

Úvod do chirurgie 24.9.2020 2.49 MB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License
 Anamnéza a symptomatológia chirurgických ochorení 2.10.2020 578.68 KB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License
 Základné princípy klinického vyšetrenia v chirurgii 8.10.2020 790.99 KB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License
 Základy inštrumentálneho, rtg a laboratórneho vyšetrenia v chirurgii 16.10.2020 3.62 MB používateľ na príslušnej fakulte Creative Commons License