Diferenciálna diagnostika opuchov v detskom veku

Autori v súbornom referáte sumarizujú patofyziologické aspekty, najčastejšie príčiny, diagnostický a terapeutický manažment opuchových stavov v detskom veku. Osobitne rozoberajú generalizované a lokálne opuchy a uvádzajú ich diferenciálnodiagnostický postup. Prvým krokom racionálneho diagnostického algoritmu je detailný anamnestický rozbor a starostlivé fyzikálne vyšetrenie, ktoré poskytujú kľúčové informácie pre plánovanie laboratórnych vyšetrení a určenie kauzálnej liečby. Prognóza edémov v detskom veku je v drvivej väčšine prípadov dobrá, no zriedkavo sa za klinickým obrazom edému môže skrývať aj závažné životohrozujúce ochorenie.

Opuch (edém) predstavuje nadmerné hromadenie vody a soli v organizme mimo cievneho priestoru, čo môže viesť nielen ku zväčšeniu tkanív a orgánov, ale i k poruche ich funkcie. Náhly vznik opuchov u zdravého dieťaťa môže pediatrovi nastoliť širší diagnostický problém, lebo pri diferenciálno-diagnostickej úvahe sa musí zvažovať celý rad systémových a lokálnych príčin.

Kľúčové slová: opuchy v detskom veku, diagnostický algoritmus, kauzálna liečba

autor: Ľudmila Podracká, Lászlo Kovács | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 25.7.2008 | posledné úpravy: 13.10.2011
citácia: Podracká Ľudmila, Lászlo Kovács: Diferenciálna diagnostika opuchov v detskom veku. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 25.7.2008, posledná aktualizácia 13.10.2011 [cit. 2017-11-25] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=15>. ISSN 1337-7000.