Vyšetrovací postup u dieťaťa s proteinúriou

Proteinúria je častý močový syndróm s ktorým sa denne stretáva pediater v klinickej praxi. Proteinúria môže byť prechodná alebo trvalá, glomerulárna a/alebo tubulárna. Pri diferenciálnej diagnostike je dôležité najprv určiť veľkosť a typ proteinúrie a až potom indikovať cielené vyšetrenia, ktoré pomôžu zistiť vyvolávajúcu príčinu. Hlavnou úlohou praktického pediatra a dorastového lekára je odlíšiť, či za proteinúriou sa skrýva ochorenie obličiek, ktoré si vyžaduje odborné nefrologické vyšetrenie. Včasné rozhodnutie je dôležité, lebo môže predísť a/alebo zabrániť trvalému poškodeniu obličiek.

Autori sumarizujú patofyziologické poznatky o proteinúrii a zameriavajú sa na praktický vyšetrovací postup u dieťaťa s nálezom bielkovín v moči.

Kľúčové slová: Proteinúria, glomerulová proteinúria, tubulárna proteinúria, vyšetrovacie metódy, diferenciálno-diagnostický algoritmus

autor: Ľudmila Podracká, Lászlo Kovács | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 7.7.2008 | posledné úpravy: 7.7.2008
citácia: Podracká Ľudmila, Lászlo Kovács: Vyšetrovací postup u dieťaťa s proteinúriou. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 7.7.2008, posledná aktualizácia 7.7.2008 [cit. 2019-04-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=12>. ISSN 1337-7000.