Komplikovaný priebeh meningokokovej sepsy s diseminovanou intravaskulárnou koaguláciou a reaktívnou artritídou

V kazuistike popisujeme prípad 37-ročného pacienta prijatého na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny UNLP a UPJŠ LF pre febrilný stav, petechie a rýchlu progresiu poruchy chôdze. Pri prijatí bola suponovaná meningokoková sepsa.

Sú pre vás obrazové kazuistiky užitočné? Požadovali by ste obrazové kazuistiky aj z iných odborov? Máte nejaké pripomienky alebo návrhy na vylepšenie? Prosím, poskytnite nám váš názor vyplnením krátkeho dotazníka.

Kultivačné vyšetrenie likvoru bolo negatívne. Neisseria meningitidis sa potvrdila následne z výteru z nosohltana (PCR) a hemokultúry. Pacientovi bol akútne podaný empiricky cefalosporín 3. generácie s postupným zlepšením klinického stavu. Hospitalizácia sa komplikovala rozvojom reaktívnej artritídy a toxoalergického exantému po podaní metamizolu. Pacient bol preliečený kortikoidmi a antihistaminikami s dobrým efektom. Zápalové parametre a renálne funkcie sa postupne upravili. Po 10 dňoch ATB liečby bol pacient v stabilizovanom stave prepustený do ambulantnej starostlivosti. Tento prípad ilustruje komplexnosť manažmentu meningokokovej sepsy s multiorgánovým postihnutím a potrebu včasnej diagnostiky a intenzívnej liečby.

Popis prípadu:

37 - ročný pacient prijatý na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny pre febrility, poruchy chôdze a petechie na dolných a horných končatinách (Obr. č. 1). Po prijatí pacient postupne prestáva chodiť. Vzhľadom na suponovanú meningokokovú infekciu pri príjme bol podávaný cefalosporín 3. generácie.

Anamnéza:

RA: Bezvýznamná
OA: Pacient prekonal bežné detské ochorenia, v súčasnosti sa na nič nelieči.
ÚA: Pacient neuvádza žiadne úrazy.
LA: Pacient neužíva žiadne lieky.
AA: Pri prijatí bola negatívna, ale počas hospitalizácie vzniklo podozrenie na alergiu na metamizol, keď sa u pacienta objavil toxoalergický exantém.
NA: Pacient nefajčí, alkohol konzumuje len príležitostne.
SA: Pacient prevádzkuje kaviarne a býva s manželkou a 15-ročným synom.
EA: Pacient neuvádza kontakt s chorými osobami, nedávne cestovanie, kliešťové uhryznutie ani konzumáciu rizikových potravín. Má tetovanie, ktoré bolo urobené v salóne. Za posledných šesť týždňov nebol v zahraničí.
PA: Pacient nepracuje v rizikovom prostredí, ktoré by mohlo byť spojené so zvýšeným rizikom infekcie.

Zobrazovacie metódy:

CT: Realizované CT mozgu bolo bez patologického nálezu. Neurologické vyšetrenie nepreukázolo deficit.

USG: USG pľúc a abdomenu boli bez patologického nálezu v zmysle objasňujúcej príčiny febrilít.

Laboratórne výsledky:

V laboratórnom obraze prítomná výrazná elevácia zápalových parametrov (CRP, PCT), elevácia renálnych parametrov, leukocytóza s neutrofíliou (Tab. č. 1).

Terapia:

Realizovaná lumbálna punkcia bola negatívna, likvor bol kultivačne, aglutinačne aj PCR negatívny. Imunoglobulíny, subpopulácie lymfocytov, C3, C4 komplement boli v norme. PCR testom výteru z nosohltanu aj v hemokultúre bola potvrdená Neisseria meningitidis. Chôdza aj klinický stav sa postupne upravil. Antibiotická liečba bola podávaná v celkovej dĺžke 10 dní. Počas hospitalizácie dochádza k rozvoju reaktívnej artritídy pravého kolena (Obr. č. 2). Konzultovaný reumatológ doporučil nesteroidné antiflogistiká. Pri podaní metamizolu došlo k rozvoju celotelového toxoalergického exantému. Podanie steroidov a antihistaminík malo dobrý efekt. Pacient bol v zlepšenom klinickom stave, afebrilný, prepustený do ambulantnej starostlivosti.

Diskusia:

Uvedený prípad popisuje priebeh závažnej infekcie spôsobenej Neisseria meningitidis, ktorá viedla k rozvoju meningokokovej sepsy s multisystémovým postihnutím. Meningokoková sepsa je zriedkavé, no potenciálne smrteľné ochorenie, ktoré sa vyznačuje rýchlou progresiou a vysokou mortalitou, ak sa nezačne antibiotická liečba včas. Meningokoková sepsa, často prebiehajúca perakútne, sa prejavuje náhlou horúčkou, zimnicou, triaškou a následne typickým petechiálnym exantémom, ako v nami uvádzanom prípade. Petechie sú známkou diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC), čo je typická komplikácia meningokokovej sepsy. V tomto prípade bol prítomný aj akútna myositída a reaktívna artritída, čo sú zriedkavejšie sprievodné komplikácie meningokokových infekcií. Nasadená empirická ATB liečba cefalosporínmi 3. generácie je štandardný prostup pri podozrení na meningokokovú sepsu. Odklad ATB liečby pre potrebu odberov, zobrazovacích vyšetrení nie je odôvodnený. Záchyt patogénu sa podaril aj napriek skorej ATB liečbe (hemokultúra, PCR). Oneskorené podanie ATB zhoršuje prognózu a mortalitu. Už po prvom dni ATB liečby vykazol pacient výrazné zlepšenie klinického stavu. Komplikáciou počas hospitalizácie bola reaktívna artritída a toxoalergický exantém po podaní metamizolu.

Záver:

Tento prípad podčiarkuje dôležitosť rýchlej diagnostiky a liečby meningokokovej sepsy. Klinický nález petechií/sufúzií, rýchlej deteriorácie klinického stavu a febrility, musia vždy vzbudiť podozrenie na možnú meningokokovú etiológiu. Meningokoková sepsa máva fudrojantný priebeh a vedie k multiorgánovému zlyhaniu. Rýchly diagnostický a terapeutický postup znižuje riziko komplikácií a úmrtia pacienta.


Autori deklarujú, že kazuistiku s identickým obsahom nebudú publikovať v iných domácich alebo zahraničných printových alebo elektronických publikáciách.

 

Klasifikácia ICD-10:

A39.4 Meningokokcémie, NS

Creative Commons LicenseObsah článku podlieha licencii Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko