Schönleinova-Henochova nefritída – zvláštnosti klinického priebehu

Autori v prehľadnom článku uvádzajú epidemiológiu, klinický priebeh a komplikácie Schönleinovej-Henochovej purpury, ktorá je najčastejšie sa vyskytujúcou vaskulitídou v detskom veku. Zameriavajú sa osobitne na Schönleinovu-Henochovu nefritídu, vyzdvihujú prínos renálnej biopsie pre diagnostiku a prognózu. Analyzujú jednotlivé liečebné postupy a hodnotia ich efektívnosť podľa medicíny založenej na dôkazoch. V závere opisujú výsledky transplantácie obličiek u chorých so Schönleinovou-Henochovou nefritídou.

Schönleinova-Henochova purpura (SHP, v staršej literatúre označovaná ako anafylaktoidná purpura, reumatoidná purpura, peliosis reumatica) je systémová vaskulitída, ktorej dominujúcim klinickým prejavom je purpura s palpovateľnymi petéchiami. Chorobu prvýkrát opísal Johann Schönlein v roku 1837 a až neskôr (1868) Eduard Heinrich Henoch publikoval prvý prípad s vyrážkou a abdominálnou symptomatológiou.

Kožné lézie pripomínajúce SHP sa môžu pozorovať aj pri kryoglobulinémii a hypersenzitívnej vaskulitíde, avšak zreteľne ich odlíši histologický obraz s charakteristickým ukladaním imunokomplexov s obsahom IgA v koži a v obličkách.

Patogenetické mechanizmy pri SHP sú sčasti podobné ako pri IgA nefritíde (IgAN), na čo poukazuje rovnaký imunofluorescenčný nález v renálnom tkanive. Aj vzácne pozorovania simultánneho výskytu SHP a IgAN u dvojčiat po prekonanej adenovírusovej infekcii, svedčia pre rovnakú patogenézu obidvoch chorôb.

Ukladanie IgA v obličkách je hlavným spoločným znakom, ale renálne poškodenie môžu sprostredkovať aj IgG protilátky proti mezangiovým antigénom, ktorých titer dobre koreluje s priebehom postihnutia obličiek. Na druhej strane, u chorých bez renálneho poškodenia sa tieto protilátky v sére nezistia.

Kľúčové slová: Schönleinova-Henochova purpura, liečba, prognóza

autor: Ľudmila Podracká, Miroslav Anton Šašinka | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 8.4.2008 | posledné úpravy: 16.3.2011
citácia: Podracká Ľudmila, Miroslav Anton Šašinka: Schönleinova-Henochova nefritída – zvláštnosti klinického priebehu. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 8.4.2008, posledná aktualizácia 16.3.2011 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=8>. ISSN 1337-7000.