Pemfiginózne ochorenia slizníc ústnej dutiny

Pemfiginózne ochorenia slizníc ústnej dutiny, teda kožné ochorenia neznámeho pôvodu slizníc ústnej dutiny, zaradzujeme medzi bulózne dermatózy. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje tvorbou intraepiteliálnych pľuzgierov na koži a sliznici, bez prítomnosti zápalu. Môže sa vyskytnúť iba na koži, iba na slizniciach či postihovať kožu a sliznice súčasne. Môže mať prejavy na gingívach, ako prejav celkových ochorení.

Autori poskytujú prehľad problematiky pemfiginóznych ochorení slizníc ústnej dutiny.

Kľúčové slová: pemfigus, sliznica, ústna dutina

autor: Eugen Ďurovič, Ján Vodrážka, Andrea Vödrösová | pracovisko: Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie | publikované: 18.12.2009 | posledné úpravy: 14.10.2011
citácia: Ďurovič Eugen, Ján Vodrážka, Andrea Vödrösová: Pemfiginózne ochorenia slizníc ústnej dutiny. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 18.12.2009, posledná aktualizácia 14.10.2011 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=51>. ISSN 1337-7000.