Dysfágia

Pojmom dysfágia označujeme proces pri ktorom dochádza k viaznutiu či dokonca neschopnosti postupu sústa kdekoľvek v ezofagu. Transport sústa je po opustení orofaryngeálnej oblasti v normálnom stave automatický. Patologický proces však takémuto transportu bráni. V takýchto prípadoch má pacient pocit, že mu potrava viazne v hrdle, alebo v nižších partiách tráviaceho traktu. Často dokáže ukázať na miesto, kde k tomu dochádza.

Autori v príspevku poskytujú prehľad problematiky dysfágie.

pdf Dysfágia Stiahnuť - DysfágiaOtvoriť v novom okne - Dysfágia 18.12.2009 390.45 KB používateľ vzdelávacej siete MEFANET Attention Creative Commons License

Kľúčové slová: dysfágia, ústna dutina

autor: Eugen Ďurovič, Andrea Vödrösová, Silvia Slovinská | pracovisko: Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie | publikované: 18.12.2009 | posledné úpravy: 14.10.2011
citácia: Ďurovič Eugen, Andrea Vödrösová, Silvia Slovinská: Dysfágia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 18.12.2009, posledná aktualizácia 14.10.2011 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=48>. ISSN 1337-7000.