Bisfosfonátové osteonekrózy

Osteonekróza čeľuste a sánky nie je častou, ale je obávanou komplikáciou liečby bisfosfonátmi. Táto komplikácia významne zhoršuje príjem potravy a znižuje kvalitu života pacientov. Negatívny vplyv bisfosfonátov na čeľusť a sánku nie je stále presne známy a je predmetom výskumu. Liečba je zdĺhavá a veľmi komplikovaná. V závere práce je vyzdvihnutý predovšetkým význam preventívnych opatrení. V súlade s inými štúdiami je dodržiavanie opatrení (najmä pred zahájením terapie bisfosfonátmi) najlepšou prevenciou osteonekróz čeľusti a sánky.

Autori prezentujú problematiku bisfosfonátovej osteonekrózy.

pdf Bisfosfonátové osteonekrózy Stiahnuť - Bisfosfonátové osteonekrózyOtvoriť v novom okne - Bisfosfonátové osteonekrózy 28.3.2017 2.19 MB registrovaný používateľ Creative Commons License

Kľúčové slová: bisfosfonáty, osteonekróza čeľuste a sánky, bisfosfonátová osteonekróza, prevencia osteonekróz

autor: Vladimíra Schwartzová, Peter Kizek, Marian Kysel | pracovisko: I. stomatologická klinika | publikované: 28.3.2017 | posledné úpravy: 28.3.2017
citácia: Schwartzová Vladimíra, Peter Kizek, Marian Kysel: Bisfosfonátové osteonekrózy. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 28.3.2017, posledná aktualizácia 28.3.2017 [cit. 2017-10-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=267>. ISSN 1337-7000.