Prebiotiká & zdravý vývoj dieťaťa

Správna výživa v dojčenskom veku významne determinuje zdravý vývoj dieťaťa a jeho chorobnosť. Materské mlieko predstavuje ideálnu výživu pre dojča. Dojčenie je spojené s nižšou incidenciou infekčných chorôb a atopie. Všeobecne sa akceptuje, že intestinálna flóra dojčených detí chráni proti infekcii a je dôležitým stimulujúcim faktorom pre správny vývoj imunitného systému v postnatálnom období. Kľúčovú úlohu pri vzniku priaznivej črevnej mikroflóry s prevahou bifidobaktérií zohrávajú oligosacharidy materského mlieka, ktoré majú „prebiotické“ charakteristiky. Prebiotiká sú nestráviteľné súčasti stravy, ktoré cielene stimulujú rast a/alebo aktivitu jedného alebo malého počtu symbiotických baktérií hrubého čreva. Prebiotické formuly s obsahom galaktooligosacharidov a fruktooligosacharidov v pomere 9:1 majú porovnateľné prebiotické účinky ako materské mlieko.

Autorka sa v prezentácii venuje problematike prebiotík vo vzťahu k zdravému vývoju dieťaťa.

Kľúčové slová: prebiotiká, deti

autor: Ľudmila Podracká | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 18.9.2008 | posledné úpravy: 18.9.2008
citácia: Podracká Ľudmila: Prebiotiká & zdravý vývoj dieťaťa. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 18.9.2008, posledná aktualizácia 18.9.2008 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=18>. ISSN 1337-7000.