Juvenilná idiopatická artritída

Pojmom juvenilná idiopatická artritída (JIA) označujeme heterogénnu skupinu chorôb s rôznymi imunogenetickými predpokladmi, etiopatogenetickými mechanizmami ako aj klinickým priebehom a prognózou. Charakterizuje ju zápalové postihnutie kĺbov so začiatkom pred dosiahnutím 16. roku života.
Juvenilná idopatická artritída je najčastejšia reumatická choroba v pediatrii a patrí k najčastejším chronickým chorobám detského veku vôbec. Incidencia sa odhaduje na 10/100 000 detí a prevalencia 100/100 000 detí do 16. roku života.

V prednáške autorka opisuje klinický priebeh, diferanciálnu diagnostiku a liečbu jednotlivých foriem JIA.

pdf Juvenilná idiopatická artritída Stiahnuť - Juvenilná idiopatická artritídaOtvoriť v novom okne - Juvenilná idiopatická artritída 5.9.2008 1.86 MB registrovaný používateľ Creative Commons License

Kľúčové slová: artritída, deti

autor: Veronika Vargová | pracovisko: Klinika detí a dorastu | publikované: 5.9.2008 | posledné úpravy: 5.9.2008
citácia: Vargová Veronika: Juvenilná idiopatická artritída. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach [online] 5.9.2008, posledná aktualizácia 5.9.2008 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf.upjs.sk/clanky.php?aid=17>. ISSN 1337-7000.